Stowarzyszenie doczekało się własnego wydawnictwa!


Kolorowy magazyn "Kraina Jeziorki" ukazał się po raz pierwszy w pierwszym kwartale 2020 roku. To ponad 70 stron z pięknymi zdjęciami, opisami miejsc i historii ludzi zamieszkujących malowniczy region położony na południe od Warszawy. Zapraszamy do lektury!

Magazyn dostępny jest m.in. w bibliotekach na terenie Gminy Lesznowola. 
VIII Zlot rowerowy - Rowerem po zdrowie!


Rowerem po zdrowie – nie może Ciebie zabraknąć!

Czy wiesz jaka pozycja na rowerze jest dla Ciebie najbardziej odpowiednia? Jakie ćwiczenia powinieneś wykonać zanim wyruszysz na wycieczkę? Co jaki czas powinieneś robić przerwy i co zjeść przed treningiem? Te i inne porady uzyskasz od naszych fizjoterapeutów podczas VIII. Zlotu Rowerowego Krainy Jeziorki. Wszystko w trosce o nasze zdrowie.

25 września Kraina Jeziorki zaprasza wszystkich rowerzystów na VIII. Zlot Rowerowy, który odbędzie się pod hasłem „Rowerem po zdrowie”.  Ugości nas „Łowisko Pod dębową Beczką” mieszczące się w Kawęczynie, czyli w samym sercu Krainy Jeziorki.  Jest to piękna, otoczona lasami posiadłość, na terenie której znajdują się łowiska karpi, leszczy, płoci, szczupaków i tołpyg. Na uczestników czekać będzie fizjoterapeuta, specjalizujący się w problemach osób uprawiających kolarstwo.  Każdy uczestnik weźmie udział w licznych grach i zabawach z nagrodami, spędzi miło czas na łonie natury z innymi pasjonatami rowerów oraz otrzyma mapę z oznakowaniem szlaków rowerowych Krainy Jeziorki.

Dla miłośników zdrowych słodkości specjalnie na tę okazję przyjadą okoliczni bartnicy, żeby opowiedzieć o pszczołach, pokazać jak wygląda ul od środka i poczęstować wspaniałym, lokalnym miodem. Będzie możliwość zakupienia tegorocznego miodu w dniu zlotu.

Podczas Zlotu będzie można zadbać nie tylko o nasze zdrowie, ale i o stan techniczny naszych rowerów. Naszym gościem będzie serwis rowerowy Annda z Piaseczna, który sprawdzi wasze rowery po sezonie, doradzi jak zakonserwować je na zimę oraz podpowie co warto mieć na wyposażeniu.

Dla wszystkich przewidziane jest wspólne ognisko z kiełbaskami oraz najlepsze w Polsce, grójeckie jabłka.  

Spotykamy się o g. 12:00 w „Łowisku Pod Dębową Beczką” przy ulicy Zatylnej w Kawęczynie.

Uczestnictwo w Zlocie jest bezpłatne. Prosimy o potwierdzenie przybycia do 22.09 na adres: zlotrowerowy2016@gmail.com. Musimy wiedzieć ile kiełbasek dla Was zamówić J

Do zobaczenia w Kawęczynie!

Kraina Jeziorki to ponad 400 km szlaków rowerowych leżących w dolinie rzeki Jeziorki. O krok od stolicy w kierunku południowym, na obszarze powiatu piaseczyńskiego, grójeckiego i gminy Mszczonów. Największymi atrakcjami Krainy Jeziorki są: Zamek w Czersku, Park Zdrojowy w Konstancinie-Jeziornie z tężnią solankową, piaseczyńsko-grójecka kolej wąskotorowa, termy w Mszczonowie, zalew Osieczek, tor samochodowy w Słomczynie, drewniane kościoły w Chynowie, Rembertowie, Lutkówce i na Mariankach, liczne pałace, dwory i często towarzyszące im parki.  Liczne są tu rezerwaty czy leśne kompleksy wypoczynkowe.

Kontakt:

Artur Rozner

Tel.: 502 171 372, e-mail: rozner.artur@gmail.com

Już jest - nowy Przewodnik Rowerowy

Ukazał się nowy przewodnik rowerowy wydany przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Zlewni Rzeki Jeziorki. Publikacja pt. Na południe od Warszawy to prezentacja ponad 400 km szlaków rowerowych lezących w dolinie rzeki Jeziorki i na nadwiślańskim Urzeczu. Przewodnik opisuje dostępne na tym terenie szklaki rowerowe wraz z mapami i opisem lokalnych atrakcji. Miłośnicy wycieczek rowerowych mogą otrzymać bezpłatny egzemplarz m.in. w Urzędzie Gminy Lesznowola. 

III Zlot Rowerowy Krainy Jeziorki w Czersku na zamku

Tym razem rowerzyści zjadą się na zamek w Czersku. W niedzielę 25 sierpnia odbędzie się kolejny zlot rowerowy rowerzystów z terenu Krainy Jeziorki oraz wszystkich miłośników jednośladów, który będzie kolejnym już spotkaniem środowiska rowerowego z obszaru Krainy. Początek imprezy o godz. 13:00 na zamku w Czersku.
Do bram zamkowych może doprowadzić zarówno Nadwiślański Szlak Rowerowy, jak i też pośrednio Szlak do Góry Kalwarii, Szlak dookoła Góry Kalwarii oraz Chojnowski Szlak Rowerowy. Osoby nie posiadające jeszcze map szlaków rowerowych Krainy Jeziorki zapraszamy do zakładki Szlaki oraz Mapa na stronie www.kraina-jeziorki.pl. Cykliści indywidualni organizują swój dojazd we własnym zakresie. Natomiast osoby zainteresowane wyjazdem grupowym z Grójca (Stowarzyszenie WGR KiS 601-547-305) lub Piaseczna (Chodź na rower - http://chodz-na-rower.blogspot.com/) proszone są o bezpośredni kontakt z cyklistami z tych miejscowości. Rowerzyści z Konstancina proszeni są o kontakt z inicjatywą Rowerowy Konstancin (FB).
Na miejscu dla uczestników przewidziano kiełbaski, a także:
- bezpłatny wstęp na zamek (hasło: Kraina Jeziorki)
- krótkie zwiedzanie zamku z przewodnikiem Panem Andrzejem
- Geocaching. A co to? Spotkanie z pasjonatami Geocachingu. Krótka lekcja teoretyczna o znanej na całym świecie zabawie. Po Zlocie (15:00) zabawa praktyczna na trasie Czersk - Góra Kalwaria - Piaseczno. Prowadzi Pan Jan.
- konkursy sprawnościowe i łamigłówki. Prowadzi Marzena.
Udział w zlocie jest bezpłatny wystarczy wysłać mejla (strzyzewski@piaseczno.eu) do 20 sierpnia o planowanym dotarciu na Zlot i podaniu liczby uczestników (w końcu musimy wiedzieć ile zamówić kiełbasek!). W temacie mejla prosimy wpisać: Zgłoszenie na Zlot
Państwa wszelakie uwagi na temat oznakowania, przebiegu szlaków rowerowych mile widziane! Kolejny etap wyznaczania i budowy szlaków rowerowych będzie autorstwa samych rowerzystów Krainy Jeziorki!
W razie dużej niepogody Zlot zostanie odwołany!
Do zobaczenia na szlaku (Krainy Jeziorki oczywiście)!

Bezpłatne wejście na zamek obowiązuje tylko osoby przybyłe na zamek na rowerze w godz. 12:30 – 14:30.
Organizatorem Zlotu jest jest: Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Zlewni Rzeki Jeziorki

WIĘCEJ O PROJEKCIE: www.kraina-jeziroki.pl

KRAINA JEZIORKI - raj dla rowerzystów!

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Zlewni Rzeki Jeziorki, którego nasza gmina jest członkiem, po kilku latach starań i działań oddaje miłośnikom dwóch kółek ponad 200 kilometrów nowych szlaków rowerowych wraz z małą infrastrukturą. Łącznie na obszarze naszej gminy, jak i pozostałych 9 samorządów wyznaczonych jest obecnie ponad 400 km szlaków rowerowych.


Pomysł na szlaki
Ostatnie lata działalności Stowarzyszenie były poświęcone projektowi wyznaczenia i budowy sieci szlaków rowerowych na obszarze zlewni rzeki Jeziorki. Poza szlakami (łącznie jest ich 18) powstało 10 solidnych, rowerowych wiat, gdzie rowerzyści mogą odpocząć, zjeść prowiant, schować się przed deszczem. Dzięki temu do dyspozycji mieszkańców - miłośników turystyki rowerowej na obszarze zlewni rzeki Jeziorki jest obecnie ponad 400 km oznaczonych szlaków rowerowych i 16 wiat rowerowych. Łącznie do oznakowania nowo powstałych szlaków wykorzystano 1432 znaki, a także tablice informacyjne i kierunkowe. Realizacja tego projektu w zasadniczy sposób zmienia układ szlaków rowerowych na terenie powiatów: piaseczyńskiego, grójeckiego oraz gminy Mszczonów (powiat żyrardowski).

Nie tylko wzdłuż Jeziorki
Trasa główna (oznaczona w terenie na czerwono) o nazwie: Szlak główny Krainy Jeziorki biegnie zgodnie z nurtem rzeki tj. od miejscowości Osuchów (Gm. Mszczonów), przez gminę Pniewy, Grójec, Prażmów, Tarczyn, Piaseczno, Konstancin-Jeziornę, aż do ujścia na Wiśle. Liczy sobie blisko 82 km. Na tej trasie zlokalizowane są 4 wiaty rowerowe. Szaleć można także na pozostałych 17 wyznaczonych szlakach. Szczegółowy opis oraz mapy dostępne są na stronie www.kraina-jeziorki.pl

Promocja Krainy Jeziorki rozpoczęła się w maju br. konferencjami w Grójcu i Piasecznie. Promocja ma objąć zarówno mieszkańców jak i potencjalnych turystów z zewnątrz. Dotychczas powstały ulotki, plakaty, strona internetowa, a także mapy turystyczne, które w wersji papierowej będą wkrótce dostępne w siedzibie naszej gminy w pokoju nr 108. Już rozpoczęły się prace nad opracowaniem przewodnika rowerowego, które zostaną zakończone na początku sierpnia. Pod koniec czerwca (23.06) natomiast zostanie zorganizowana wycieczka rowerowa dla wszystkich rowerzystów Krainy Jeziorki oraz rowerowa biesiada. Jej celem jest integrującej środowiska rowerzystów z 10 gmin. Stowarzyszenie poczyni starania, aby skutecznie rozpowszechnić informację o nowych szlakach rowerowych Krainy Jeziorki. Zapraszamy już dziś.

Więcej o realizowanym projekcie, przebiegu szlaków oraz o atrakcjach Krainy Jeziorki (także tych aktywnych) będzie można znaleźć na stronie www.kraina-jeziorki.pl oraz na www.facebook.com/KrainaJeziorki

Zapraszamy na rower!