UWAGA na dzikie zwierzęta.
Jak z nimi postępować?

Coraz częstsze pojawianie się dzikich zwierząt w sąsiedztwie siedlisk, a nawet osiedli miejskich jest następstwem urbanizacji i ekspansji człowieka. Wiele gatunków zaadaptowało się do nowych warunków życia w pobliżu naszych domów, czego skutkiem jest wzrost ich liczebności oraz coraz częstsze sytuacje konfliktowe. Jako sprawcy ograniczania i modyfikowania przestrzeni życiowej dzikich zwierząt mamy moralny obowiązek w relacjach z nimi uwzględniać, obok swoich potrzeb, zwyczaje i potrzeby tych zwierząt.
Poniżej kilka informacji o zwyczajach dzikich zwierząt oraz wskazówek, jak należy prawidłowo zachowywać się podczas przypadkowego kontaktu z nimi.

JEŻELI STANIESZ "OKO W OKO" Z DZIKIM ZWIERZĘCIEM PAMIĘTAJ:
• upewnij się, że nie odcinasz zwierzęciu jedynej drogi ucieczki (gdyby tak się stało zwierzę na pewno zaatakuje)
• nie wykonuj gwałtownych ruchów, zacznij się powoli wycofywać
• nie patrz zwierzęciu w oczy (to w świecie zwierząt oznacza wyzwanie do walki)
• nie uśmiechaj się uspokajająco (pokazywanie zębów oznacza przegląd uzbrojenia i zapowiedź rychlej walki)
• bądź spokojny i nie bój się (zwierzę wyczuwa strach)
• jeżeli zwierzę ruszy bądź ruszyło już do ataku masz dwie możliwości: walkę lub ucieczkę – jeśli zdecydujesz się na walkę, możesz głośno krzyczeć i zdecydowanie ruszyć na zwierzę – może zrezygnuje, ale nie można mieć pewności.

ZWIERZĘTA, KTÓRE DZIWNIE SIĘ ZACHOWUJĄ MOGĄ BYĆ CHORE NA WŚCIEKLIZNĘ
Najczęściej są to lisy i borsuki, ale również mogą to być psy, sarny, wiewiórki, jeże i inne. Infekcja następuje przez kontakt ze śliną, krwią lub kalem chorego osobnika. Gdy zauważysz podejrzanie zachowujące się zwierzęta, np. nie uciekają przed człowiekiem – powiadom o tym policję, Urząd Gminy, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego. Jeśli zostałeś ugryziony - natychmiast zgłoś się do lekarza. Nie zabieraj do lasu psa i nie wypuszczaj go bez opieki poza ogrodzony teren własnej działki. W przypadku zakażenia zwierzęcia domowego (psa, kota) musi być ono bezwzględnie uśpione.

NIE WOLNO KARMIĆ DZIKÓW!!!
Zbędne, niehandlowe płody rolne oddaj leśnikom. Dokarmianie, wyrzucanie resztek pokarmów do niezabezpieczonych śmietników zachęca dziki do penetrowania zabudowań. Pozostawione w skrzynkach płody rolne, obecność pędraków i drutowców w sadzie lub trawnikach także stanowią wabik dla dzików. Ich przysmaki to kukurydza, ziarna zbóż, ziemniaki i żołędzie. Ponadto należy wykaszać ugory, zwłaszcza przy zbiornikach i ciekach wodnych. Wysokie chwasty stanowią świetne schronienie - zazwyczaj to właśnie przez tereny ugorów dziki podchodzą do siedzib ludzkich.
Dziki przeważnie nie atakują bez ostrzeżenia. Gdy wejdziesz na ich teren, ustawią się w linię i zaczną wydawać charakterystyczny dźwięk w Twoim kierunku – to dla Ciebie ostrzeżenie.
Odyniec jest bardzo niebezpieczny tylko wtedy, gdy jest zraniony (np. podczas polowania). Od końca marca do początku jesieni należy uważać na lochy pilnujące warchlaków – bywają bardzo niebezpieczne, przeczulone na punkcie bezpieczeństwa swoich małych. Jeżeli zobaczysz pasiastego prosiaczka lub usłyszysz cienkie kwiczenie – lepiej się oddal! Locha z małymi wycofa się, jeśli tylko będzie miała gdzie i kiedy.

Jeśli spotkasz dzika lub inne dzikie zwierze w pobliżu zabudowań mieszkalnych i uznasz, że stanowi zagrożenie – SPOKOJNIE SIĘ ODDAL I ZAWIADOM:

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego tel. 22 7370763 (całodobowo),
Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego tel. 22 7089138 (pn. 9:30-17:30, wt-pt. 8:00-16:00).


ZAPAMIĘTAJ!
Jeżeli w Twojej okolicy można spotkać dzikie zwierzęta jak dziki czy lisy:
- należy unikać dotykania nieznanych zwierząt
- należy unikać wypuszczania psów poza ogrodzenie własnej posesji lub działki
- należy starannie zabezpieczać śmietniki i nie zostawiać resztek pożywienia na zewnątrz


Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego w Lesznowoli
Opracowano na podstawie materiałów
Koła Łowieckiego "Szarak"