Gmina Lesznowola zajmuje powierzchnię 69 km 2, mieszka tu ponad 26 tys. osób. Na jej terenie zarejestrowało się już ponad 5 tys. firm. Na przestrzeni kilkunastu lat Lesznowola z gminy typowo rolniczej przekształciła się w gminę o charakterze mieszkaniowo - usługowym.
Najważniejszym atutem Gminy Lesznowola jest korzystne położenie geograficzne: bezpośrednie sąsiedztwo m.st. Warszawy i międzynarodowego lotniska im. F. Chopina.
Przez obszar gminy przebiegają trzy drogi krajowe, z czego dwie o znaczeniu ponadregionalnym. Największe znaczenie ma Al. Krakowska - główna droga wylotowa stolicy w kierunku południowym: do Radomia, Kielc i Krakowa. Druga ważna arteria to ul. Puławska - pełniąca rolę drogi dojazdowej z okolic Piaseczna, przez dzielnicę Ursynów i Mokotów do centrum Warszawy. Trzecia arteria - ul Słoneczna, łącząca centrum Piaseczna i ul. Puławską z Al. Krakowską. Planuje się budowę obwodnicy ulicy Słonecznej, która przejmie ruch tranzytowy skupiający się w rejonie Lesznowoli i Starej Iwicznej.
Gmina Lesznowola posiada aktualny plan zagospodarowania przestrzennego dla 98,5 % obszaru gminy. Do innych atutów gminy należy m.in.
dobry stan infrastruktury technicznej - doskonały dostęp do sieci kanalizacji (87%) i wodociągów (pełne uzbrojenie na terenie gminy) oraz dobry stan
dróg lokalnych.
Gmina posiada znaczną ilość wolnych terenów inwestycyjnych, na co nakłada się dobry stan infrastruktury technicznej. Dobrze rozwinięty jest przemysł i
sektor MSP, wynikiem czego jest niski poziom bezrobocia. Skutecznie działa samorząd terytorialny a sama gmina znajduje się w dobrej kondycji
finansowej. Mieszkańcy charakteryzują się wysokim potencjałem intelektualnym i wykazują wysoki poziom aktywności.
ATUTY GMINY
wsoki poziom planowania przestrzennego,
wolne tereny inwestycyjne,
sprawny samorząd,
korzystne położenie geograficzne (wzdłuż dróg krajowych),
dobra kondycja gminy,
potencjał intelektualny mieszkańców, aktywność,
dobry stan infrastruktury technicznej,
wysoki poziom oświaty gminnej,
dobry stan rolnictwa w południowo – wschodniej części gminy,
dobry poziom przyrostu naturalnego,
dobrze rozwinięta gospodarka a w tym sektor małych i średnich przedsiębiorstw, rzemiosło i handel,
istniejące w pobliżu centra handlowe,
przyjazny Urząd Gminy z profesjonalną kadrą.
Gmina Lesznowola w ocenie ekspertów
Rating A, perspektywa stabilna
W grudniu 2018 roku Gmina Lesznowola otrzymała bardzo wysoką ocenę ratingową - poziom A, perspektywa stabilna.
Rating kredytowy Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST) to ocena kondycji finansowej jednostki samorządu, obejmująca wiarygodność i wywiązywanie się ze zobowiązań finansowych. Przyznana ocena oznacza, że gmina jest w bardzo dobrej sytuacji finansowej, a jej zadłużenie w porównaniu do innych samorządów nie jest duże. To również sygnał dla przedsiębiorców szukających lokalizacji dla nowych przedsięwzięć, że mogą bez obaw inwestować w danej gminie.
Rating został wykonany przez INC Rating – Agencję ratingowa zarejestrowaną przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych. Zachęcamy do zapoznania się z raportem - dostępny w załącznikach na dole strony.
Laureat Forbesa
Tworzenie bardzo dobrych warunków dla nowych inwestycji przez Samorząd Gminy Lesznowola dostrzegł, nie po raz pierwszy zresztą, prestiżowy magazyn biznesowy Forbes, który w 2009 umieścił Lesznowolę, a konkretnie leżącą w jej granicach administracyjnych wieś Wólkę Kosowską, na pierwszym miejscu w rankingu miejscowości najbardziej atrakcyjnych dla biznesu w kategorii poniżej 50 tysięcy mieszkańców. Leżąca na terenie gminy Wólka Kosowska – miejscowość licząca niespełna 300 mieszkańców wyprzedziła np. Sopot. Sukces ten został powtórzony kilka razy pod rząd - w 2011, 2012 , 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018 roku.
Wzrost przedsiębiorczości
Inwestorzy interesują się Lesznowolą i poszukują na terenie gminy gruntów pod inwestycje gospodarcze oraz budownictwo mieszkaniowe. Dynamiczny rozwój liczby przedsiębiorstw w Lesznowoli został potwierdzony przez Instytut EUROTEST z Gdańska - wykonawcę specjalistycznych analiz społecznych i ekonomicznych, prognoz gospodarczych i badań rynku. Z opracowania "Rozwój przedsiębiorczości w Lesznowoli w latach 2006-2010" wynika, że Lesznowola jest jedną z nielicznych gmin w kraju, gdzie nastąpił wzrost przedsiębiorczości i rozwój ilościowy firm małych i średnich. W okresie od 2006 roku do I półrocza 2010 roku, mimo spowolnienia gospodarczego w Polsce i na świecie, ilość firm w gospodarce Gminy Lesznowola zwiększyła się o 1675 firm, tj. o 59,8%. W tym samym okresie ilość firm w skali kraju zwiększyła się o 2,9%. W pierwszym półroczu 2010 r. przybyło w Lesznowoli 487 firm tj. wzrost o 12,2%. W kryzysowym 2009 r. powstało 377 firm tj. wzrost o 10,4%, gdzie w tym samym okresie ilość firm w skali kraju zmniejszyła się o 0,4%.
Powrót
UGL
2020-01-02