W październiku i listopadzie Lesznowola dynią stoi. Ulica Słoneczna zmienia się w dyniową aleję. W sobotę 14 października dorodne pomarańczowe dynie pojawiły się także w okolicy stadionu sportowego w Lesznowoli. Podobnie jak mali i duzi zawodnicy w pomarańczowych koszulkach, którzy z niecierpliwością czekali na sygnał do startu. Wszystko to za sprawą dwóch imprez - Święta Dyni i Biegu po Dynię, na które 14 października zaprosili mieszkańców oraz gości Wójt i Samorząd Gminy Lesznowola. W tym roku wydarzenia te miały szczególny charakter, bowiem były połączone z inauguracją Pierwszego Dnia Walki z Niedożywieniem w Polsce, organizowanym w ramach ogólnopolskiego programu Dzwonek na obiad przez Fundację Być Bardziej. Zapraszamy na fotorelacje z wydarzeń! 

W tym roku imprezę otworzył Zespół Śpiewaczy Tęcza - artyści wystąpili na płycie boiska. Wspólne zdjęcie Artystów i Organizatorów. Tytułową dynię trzymają trzy osoby:  Prezes Fundacji Być Bardziej ks. Andrzej Sikorski (z prawej), Wójt Maria Jolanta Batycka-Wąsik  (w środku) oraz Dyrektor Centrum Sportu w Gminie Lesznowola Rafał Skorek (z lewej).Jeszcze przed biegiem - obowiązkowa sesja zdjęciowa z banerem.W oczekiwaniu na start - dziewczynki z najmłodszej kat. biegowej, czyli rocznik 2009 i młodsze.

Medale już przygotowane 


 


Do mety już niedaleko...


jednak na bieżni wszystko się może zdarzyć .Zmęczeni, ale już na mecie


 

i z medalem na szyi. 

Tymczasem podczas Święta Dyni mieszkańcy podziwiają i kupują dynie...


dorodne ziemniaki i selery


oraz czosnek i papryczki.


Zwiedzają też inne ciekawe stoiska

W sobotę wolontariusze z SP w Mrokowie zbierali pieniądze na rzecz akcji Dzwonek na Obiad.

 Włączyli się do niej również wszyscy biegacze - część opłaty startowej została przeznaczona właśnie na dofinansowanie obiadów dla dzieci i dorosłych. 


 

Parafialny Caritas także zbierał pieniądze sprzedając m.in. pyszne ciasta - ks. Sikorski również się dorzucił. Gminna Biblioteka Publiczna przygotowała kiermasz książki kulinarnej, a dochód ze sprzedaży przeznaczy na akcję Dzwonek na Obiad. 


Uczestnicy Święta Dyni i biegacze najpierw obserwowali pokaz gotowania potraw z dyni w wykonaniu mistrza kuchni Łukasza Jabłońskiego, a potem z przyjemnością degustowali dyniowe przysmaki.

W pokazie gościnnie wystąpiła Dorota Panfil - finalistka programu MasterChef i mieszkanka naszej gminy.  


Do konkursu na Największą Dynię zgłoszono cztery egzemplarze.Ciężar pomiaru dyń konkursowych spoczywał na Karolinie i Grzegorzu.   

A dynie były naprawdę spore i chętnie fotografowane 


Tymczasem dzieci zajęły się malowaniem dyń pod okiem instruktorów z Gminnego Ośrodka Kultury i zaangażowanych rodziców.


Prace będą brały udział w konkursie na Najładniejszą Dynię.


W końcu przyszedł czas na bieg główny, czyli tytułowy Bieg po Dynię.

Jednak wcześniej obowiązkowa rozgrzewka - na boisku...

 


i na linii STARTU.


Zgodnie z tradycją sygnał do startu dała Wójt Maria Jolanta Batycka-Wąsik.


Biegacze ruszyli z uśmiechem, przed nimi  5 kilometrów...


Po pierwszym okrążeniu biegacze opuszczają stadion i wyruszają na trasę po lesznowolskich ulicach.  


Samochód pilotażowy marki KIA sygnalizuje, że na mecie wkrótce pojawi się triumfator.

 

Jako pierwszy bieg ukończył Mateusz Dębski.

 

Drugi dobiegł Adam Stec.


Na trzecim miejscu uplasował się Tomasz SzalaZ pań najszybciej na mecie pojawiła się Marta Jusińska, 


a tuż za nią Aleksandra Płocińska i Joanna Tomczak.


Po chwili odpoczynku czas na dekorację zwycięzców.


Podium i Organizatorzy czekali na biegaczy w auli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Noblistów Polskich.  Pierwsza trójka z każdej kategorii biegowej oprócz nagród na pamiątkę otrzymała lesznowolską dynię.   

Zwycięzcy biegu głównego Mateusz Dębski, Adam Stec i Tomasz Szala z Organizatorami: (od lewej) Łukasz Grochala - Radny Gminy Lesznowola/ Centrum Sportu w Gminie Lesznowola, Marzena Żółcik - Wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lesznowoli, Sławomir Świtek - Radny Gminy Lesznowola, Maria Jolanta Batycka-Wąsik - Wójt Gminy Lesznowola, Iwona Pajewska-Iszczyńska - Zastępca Wójta Gminy Lesznowola, ks. Andrzej Sikorski - Prezes Fundacji Być Bardziej.


Po dekoracji biegaczy ogłoszono wyniki konkursu dla rolników na Największą Dynię. Laureaci oprócz dyplomów, braw i gratulacji otrzymali sprzęt AGD. W tym roku największą dynię wyhodował pan Stanisław Laskus z Nowej Woli, na drugim miejscu znalazła się dynia pani Zofii Duszy z Lesznowoli,  na trzecim dynia pani Katarzyny Lubowickej.  Nagroda pocieszenia trafiła do pani Henryki Poręckiej.  Na zakończenie ogłoszono wyniki i wręczono nagrody w konkursie plastycznym - na Najładniejszą Dynię. W tym roku konkurs cieszył się dużą popularnością i jury w składzie: Wicewójt Iwona Pajewska-Iszczyńska, Wicedyrektor Marzena Żółcik, Radny Sławomir Świtek i ksiądz Andrzej Sikorski, mało duże trudności z wyborem laureatów. 

Uczestników oceniano w trzech kategoriach wiekowych: przedszkolaki, dzieci młodsze oraz dzieci starsze. Z każdej kategorii nagrodzono trzy najlepsze prace. 

W kategorii dla przedszkolaków na pierwszym miejscu uplasowały się siostry Jagoda i Martyna Krajewskie, w kategorii dla dzieci młodszych najlepsi okazali się Bartek i Piotr Rukat, zaś kategorię dla dzieci starszych wygrała Paulina Lach. 

Na uczestników  Święta Dyni i Biegu po Dynie czekała jeszcze jedna, wyjątkowa atrakcja. Był to pokaz i konkurs carvingu, czyli rzeźbienia w dyni. Przez całą imprezę wszyscy mogli podziwiać misternie wyrzeźbione przez Łukasz Jabłońskiego dynie i inne warzywa, a na koniec spróbować swoich sił w tej interesującej dyscyplinie. 


Pan Łukasz z jedną ze swoich prac - to nie drewniany lampion, tylko wysuszona i pomalowana bejcą dynia!


Wiele z tych dzieł zainspirowało zapewne niejedną osobę... 


Tym bardziej zapraszamy za rok - do udziału w biegach i wspólnego świętowania!