Podejrzewasz u siebie lub u swoich bliskich zarażenie koronawirusem - nie wiesz co zrobić, gdzie zadzwonić i gdzie się udać? Prowadzisz własną działalność gospodarczą i boisz się o przyszłość firmy? Jesteś rodzicem i musisz zostać z dzieckiem w domu? Zachęcamy do korzystania z wiarygodnych źródeł informacji!
Aktualizacja 24.03.2020 r.

Minister Zdrowia wprowadza kolejne obostrzenia dotyczące przemieszczania się, zgromadzeń i komunikacji publicznej.

W terminie od 25 marca do 11 kwietnia będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się, z wyłączeniem celów bytowych (jak podstawowe zakupy, apteka, wyprowadzenie psa), zdrowotnych (wizyta u lekarza) i zawodowych (dojazdy do pracy w przypadku braku pracy zdalnej). Zakaz nie obejmuje osób z rodziny i wolontariuszy pomagających starszym osobom. Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób, z wyłączeniem rodzin. 

W środkach publicznego transportu zbiorowego obowiązuje limit podróżujących równy połowie miejsc siedzących w danym pojeździe. 

Obowiązuje całkowity zakaz zgromadzeń, z wyłączeniem rodziny. Do 5 osób Wprowadzono limity osób uczestniczących w Mszy św. i uroczystościach religijnych. Limit wynosi pięć osób (nie licząc księży).   

Odpowiedzi na pytania związane z nowymi zakazami dostępne są na rządowym Internetowym  Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej pod adresem www.gov.pl w zakładce „Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia”, w części „Wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem”.


Aktualizacja 20.03.2020 r. 

W piątek 20 marca został ogłoszony w Polsce stan epidemii, Rząd przedłużył okres zamknięcia placówek edukacyjnych do 14 kwietnia oraz podniósł karę za złamanie kwarantanny do 30 000 zł.

Stan epidemii, to kolejny stan zagrożenia występujący po ogłoszonym wcześniej stanie zagrożenia epidemicznego. Daje możliwość wprowadzenia „strefy zero” i otaczającej ją „strefy buforowej” Strefa zero, to obszar na którym wystąpił stan epidemii znajdujący się bezpośrednio wokół ogniska wirusa. Strefa zero podlega ścisłym ograniczeniom i środkom kontroli. W strefie buforowej jako obszarze wokół strefy zero, również stosuje się ograniczenia, w szczególności zakazy lub nakazy dotyczące przemieszczania się ludzi. 

Ponadto stan epidemii umożliwia wprowadzenie m.in.:

  • czasowego ograniczenia określonego sposobu przemieszczania się;
  • czasowego ograniczenia lub zakazu obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych;
  • nakazu udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych;
  • nakazu ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, terenów i obiektów.


Rząd uruchomił oficjalną stronę internetową poświęconą koronawirusowi, gdzie znajdują się wszystkie aktualne informacje, zalecenia i proponowane wsparcie dla poszczególnych grup.

Informacje dla Przedsiębiorców

Szkoła, zasiłek, opiekuńczy, praca zdalna - informacje dla Rodziców

Uczelnia, przerwane zajęcia, nauka - informacje dla Studentów i Uczniów

Senior pod szczególną ochroną - informacje dla osób starszych

Szpitale, infolinie - informacje dla Pacjentów 


Co należy wiedzieć o koronawirusie? Film Ministerstwa Zdrowia.

Zasady kwarantanny - film Ministerstwa Zdrowia.


Uwaga! Z Mieszkańcami naszej Gminy objętymi kwarantanną codziennie kontaktuje się GOPS Lesznowola, w celu ustalenia form pomocy w czasie izolacji. W przypadku braku kontaktu prosimy o tel. pod numer dyżurny: 22 757 92 32.


WAŻNE! Najbliższe szpitale zakaźne znajdują się w następujących lokalizacjach:

  • Warszawa, Wojewódzki Szpital Zakaźny, ul. Wolska 37
  • Warszawa, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA, ul. Wołoska 137 
  • Warszawa, Wojskowy Instytut Medyczny, ul. Szaserów 128Jeśli podejrzewasz u siebie lub u swoich bliskich zarażenie koronawirusem - nie wybieraj się do najbliższej przychodni czy piaseczyńskiego szpitala! Zadzwoń na infolinię NFZ, telefon alarmowy SANEPID Piaseczno lub udaj się bezpośrednio do najbliższego szpitala zakaźnego!