Poznaliśmy wyniki ogólnopolskiego rankingu Serwisu Samorządowego Polskiej Agencji Prasowej "Gmina dobra do życia" 2021. Gmina Lesznowola uplasowała się na 5. miejscu w kraju w kategorii „Strefy podmiejskie miast na prawach powiatu” i na 6. miejscu w kraju wśród gmin z najwyższym wskaźnikiem jakości życia (WJZ). Ranking został opracowany przez prof. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk i bada jakość życia w każdej z 2477 gmin w Polsce.


Autorski ranking prof. Śleszyńskiego powstał na podstawie 48 szczegółowych wskaźników z 10 obszarów życia: Środowisko naturalne; Rozwój demograficzny; Rozwój społeczno-ekonomiczny i dobrobyt; Rynek pracy; Warunki mieszkaniowe; Infrastruktura osadnicza i ład przestrzenny; Zdrowie i bezpieczeństwo; Dostępność i jakość usług; Dziedzictwo, kultura i rekreacja oraz Spójność społeczna.

Jak podkreślił przedstawiciel pomysłodawcy rankingu - Łukasz Świerżewski z zarządu Polskiej Agencji Prasowej – badanie wyłoniło „miejsca, gdzie żyje się w Polsce najlepiej, gdzie małe ojczyzny są najlepiej zagospodarowane i zaopiekowane przez swoje samorządy”.

W rankingu ogólnopolskim nasza Gmina znalazła się wśród gmin z najwyższym wskaźniku jakości życia (WJZ), plasując się na 6. pozycji. W kategorii „Strefy podmiejskie miast na prawach powiatu” Lesznowola zajęła 5. miejsce w skali kraju.

Pełne wyniki rankingu dostępne są na stronie Serwisu Samorządowego PAP - https://samorzad.pap.pl/kategoria/gmina-dobra-do-z...

Honorowy patronat nad Rankingiem objęli: Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Unia Miasteczek Polskich oraz Unia Metropolii Polskich.


Ranking „Gmina dobra do życia”

Kategoria „Strefy podmiejskie miast na prawach powiatu”

  1. Ożarów Mazowiecki
  2. Michałowice
  3. Stare Babice
  4. Kobierzyce
  5. Lesznowola
  6. Raszyn
  7. Nadarzyn
  8. Dobra (Szczecińska)
  9. Piaseczno
  10. Tarnowo Podgórne