1 września Wójt Gminy Lesznowola Maria Jolanta Batycka-Wąsik z Przewodniczącą Rady Gminy Bożenną Korlak uroczyście przekazały symboliczny klucz do nowej szkoły w Zamieniu jej Dyrektorowi – Panu Michałowi Dolińskiemu. Nowo otwarta placówka jest szóstą szkołą podstawową w gminie. Naukę rozpoczęło tam 346 uczniów.


Szkoła w Zamieniu jest jedną z trzech dużych inwestycji edukacyjnych realizowanych przez Gminę jednocześnie, w ciągu ostatnich trzech lat. Jak podkreśliła w swoim przemówieniu Wójt Maria Jolanta Batycka-Wąsik - lesznowolski samorząd od lat inwestuje w gminną oświatę, przeznaczając każdego roku na ten cel około połowy gminnego budżetu. To oznacza, że subwencja oświatowa z budżetu państwa zaspokaja około 50 % wydatków bieżących na oświatę. Dzięki tym działaniom gminne szkoły mogą pochwalić się wysokimi wynikami nauczania i znajdują się w elitarnej grupie polskich szkół o najwyższej jakości edukacji. Nowoczesna i doskonale wyposażona szkoła w Zamieniu ze starannie wybraną kadrą pedagogiczną, ma olbrzymi potencjał by dołączyć do tej grupy.

Nowy rok szkolny witało w Zamieniu liczne grono gości. Wśród nich Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski, który dokonał poświęcenia szkoły. Po części oficjalnej i występie artystycznym przygotowanym przez uczniów, głos zabrali zaproszeni goście, w tym Pan dr inż. Maciej Lasek – Poseł na Sejm RP i mieszkaniec Gminy. Odczytano również przysłane listy gratulacyjne, następnie wszyscy udali się na zwiedzanie obiektu.

W szkole znajduje się m.in. 29 sal dydaktycznych, 2 świetlice, biblioteka z archiwum, w pełni wyposażona kuchnia wraz z przestronną stołówką, dwusektorowa hala sportowa o pow. 736 m kw. z zapleczem, segment rekreacyjno-sportowy oraz aula z antresolą o pow. 634 m kw. W otoczeniu budynku powstaje plac zabaw dla dzieci, a niebawem rozpoczną się prace nad zewnętrzną częścią sportową. Planowane jest również stworzenie przestrzeni rekreacyjno-edukacyjnej, tak by uczniowie mogli spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu.

Kubatura budynku wynosi 46 738,90 m3, powierzchnia zabudowy 3385,39 m kw., zaś powierzchnia użytkowa 8080,55 m kw. 

Koszt budowy szkoły wraz z nadzorem inwestorskim i autorskim wyniósł 38 045 835,43 zł, natomiast wyposażenie w sprzęt elektroniczny i meble ok. 1 700 000 zł.

Życzymy społeczności szkoły w Zamieniu realizacji wielu nowych wyzwań edukacyjnych oraz realizacji sportowych pasji.