Zgodnie z decyzją Wojewody Mazowieckiego z dn. 26.04. 2021 na terenie gminy Lesznowola powstaje Punkt Szczepień Powszechnych (PSP). Punk będzie się mieścił  w siedzibie firmy Sun Logistic Park w Starej Iwicznej (ul. Słoneczna 116 A, 05-500 Stara Iwiczna) 

Lokalizacja ta daje możliwość szybkiego dostosowania pomieszczeń bez konieczności ponoszenia przez gminę kosztów ich adaptacji, a w razie potrzeby utworzenia Punktu Drive Thru. Szczepienia będzie realizowała firma LF Medical Clicnic, która przygotowała pomieszczenia zgodnie z wytycznymi - zaproponowana lokalizacja uzyskała pozytywną opinię Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. 


Obecnie trwają ostatnie prace organizacyjne związane z uruchomieniem PSP. Zapisy na szczepienia do lesznowolskiego PSP będą prowadzone przez:

  • infolinię 989,
  • e-Rejestrację dostępna na stronie www.pacjent.gov.pl,
  • SMS o treści SzczepimySie na numer 880 333 333,
  • zapis w punkcie szczepień telefonicznie (numer telefonu zostanie podany tuż przed uruchomieniem PSP).

Na szczepienie w PSP będą mogły zapisać się osoby z aktywnymi e-skierowaniami. Rejestracja i szczepienie pacjentów zgłaszających się bezpośrednio do punktu szczepień będzie możliwa wówczas, gdy zwiększy się dostępność szczepionek i terminów szczepień. Pacjenci proszeni są o wydrukowanie i wypełnienie Kwestionariusza wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19 przed udaniem się do punktu szczepień, bo to znacznie ułatwia pracę.

Rozpoczęcie szczepień planowane jest na 10 maja 2021 r. i uzależnione jest od otrzymania zamówionych szczepionek. PSP gotowy jest do realizacji 300 szczepień dziennie, a w razie potrzeby do zwiększenia tej liczby. Dla porównania obecnie we wszystkich pięciu zlokalizowanych na terenie naszej gminy Populacyjnych Punktach Szczepień wykonuje się średnio ok. 690 szczepień tygodniowo.

Lesznowolski PSP będzie funkcjonował w ścisłym reżimie sanitarnym zgodnie z Wymogami Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia dotyczącymi Punktów Szczepień Powszechnych. Osoby znajdujące się w PSP mają obowiązek nosić maseczki osłaniające usta i nos oraz zachowywać dystans minimum 1,5 m. Każda osoba wchodząca do lesznowolskiego PSP będzie korzystać z inteligentnego terminala, który dokona pomiaru temperatury ciała i zasygnalizuje czy jest ona prawidłowa, poprosi o zdezynfekowanie rąk oraz gdy wykryje brak maseczki na twarzy, poprosi o jej założenie. Terminal automatycznie uruchamia stosowne komunikaty głosowe sugerując skanowanej osobie kolejne czynności. Została przygotowana poczekalnia dla pacjentów oczekujących na szczepienie. Każdy pacjent przejdzie kwalifikację lekarską, a osoby zaszczepione zostaną skierowane do wydzielonej strefy, w której będą odpoczywać po szczepieniu.

Kolejne informacje na temat otwarcia Punktu Szczepień Powszechnych w Lesznowoli będziemy przekazywać Państwu na bieżąco w miarę rozwoju sytuacji.