Powrót do pełni zdrowia po przebyciu koronawirusa może zająć sporo czasu, dlatego Krajowa Izba Fizjoterapeutów przygotowała we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) plakaty edukacyjne i e-book, które zawierają wskazówki jak samodzielnie pomóc swojemu organizmowi powrócić do pełni zdrowia po ciężkim przebyciu choroby. 


Coraz więcej ozdrowieńców to osoby, które trafiły do szpitala i ich leczenie odbywało się z wykorzystaniem wspomaganej wentylacji (za pomocą rurki intubacyjnej). Osoby, które przebyły COVID-19 często skarżą się na to, że:

  • doświadczają uczucia duszności,
  • odczuwają spadek energii i trudno im realizować zwykłe czynności dnia codziennego,
  • po leczeniu szpitalnym (z zastosowaniem wspomaganej wentylacji) mają problemy z głosem, przełykaniem jedzenia i picia,
  • dopada ich stres, niepokój lub depresja,
  • mają problemy koncentracją uwagi, pamięcią i logicznym myśleniem.

Każdy, kto boryka się z którymś z wyżej wymienionych objawów powinien zapoznać się z materiałami przygotowanymi przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia). Są to plakaty edukacyjne i e-book, które zawierają wskazówki jak samodzielnie pomóc swojemu organizmowi po ciężkim COVID-19. Materiały te zostały przetłumaczone przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów(KIF)  i są dostępne:  https://fizjoterapiaporusza.pl

Znajdują się tam z praktyczne porady w zakresie technik radzenia sobie z dusznościami oraz pozycji łagodzących duszność, a także podpowiedzi jak postępować gdy mamy problemy z głosem lub przełykaniem pokarmów czy płynów. Można się dowiedzieć jak ćwiczyć po chorobie zarówno ciało, jak i umysł jeśli pojawią się trudności ze skupieniem uwagi, pamięcią i logicznym myśleniem.  Przygotowano również zalecenia jak radzić sobie z codziennymi aktywnościami albo co robić gdy dopadł  nas stres, niepokój lub depresja. W e-booku uwzględniono również  wskazówki, w jakich przypadkach pacjenci będący w okresie rekonwalescencji po przebyciu COVID-19, powinni kontaktować się z personelem medycznym.        

Na stronie https://fizjoterapiaporusza.pl dostępne są także 3 filmy z ćwiczeniami i zaleceniami dla ozdrowieńców.  Przygotowała je KIF, a w nagraniach wzięli udział profesjonalni aktorzy Katarzyna Zielińska-Jaworska  oraz Mirosław Zbrojewicz .

Zachęcamy do skorzystania z tych materiałów i rozpropagowania ich wśród rodziny i znajomych.