Serdecznie zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w akcji „Mazowsze dla Syrii” organizowanej wspólnie przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie i Caritas Polska.

Akcja „Mazowsze dla Syrii” jest odpowiedzią na prośbę Arcybiskupa Jean-Abdo Arbacha z Homs w Syrii o pomoc w budowie szkoły w mieście Yabrud, w diecezji Homs, położonego nieopodal starożytnej Palmiry. Patronem szkoły będzie Janusz Kusociński, wybitny polski sportowiec i patriota, złoty medalista olimpijski z Los Angeles z 1932 roku, który został zamordowany przez nazistów w podwarszawskich Palmirach w 1940 roku. Polska i syryjska Palmira to symboliczne miejsca, w których dokonano zbrodni przeciwko ludzkości i dziedzictwu kulturowemu.

Celem projektu „Mazowsze dla Syrii” jest zebranie do końca lipca miliona złotych. Kwota pozwoli na wykonanie znacznej części prac budowlanych, które rozpoczną się już wkrótce. Cel ten można wesprzeć poprzez wysłanie charytatywnego SMS-a na nr 72405 z hasłem „LUDZIENKI”.
  

Zbiórka środków na odbudowę szkoły w Yabrud realizowana jest z inicjatywy Stowarzyszenia Papieskiego Pomoc Kościołowi w Potrzebie, międzynarodowej organizacji wspierającej ofiary wojny w Syrii od samego początku konfliktu. Dzięki pomocy darczyńców współfinansowane są w 140 krajach świata projekty pomocy humanitarnej: odbudowa domów, szpitali i szkół w miejscach katastrof naturalnych i wojen,  dożywiani i leczeni są także  mieszkańców najbiedniejszych rejonów świata.W akcję „Mazowsze dla Syrii”, w ramach której będą zbierane fundusze na budowę szkoły w Yabrud, zaangażowani są: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Metropolita Warszawski Kazimierz Kardynał Nycz, Wojewoda Mazowiecki, a także wiele innych organizacji i instytucji z obszaru Mazowsza takich jak:
– Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP,
– Związek Żołnierzy Wojska Polskiego,
– Chorągiew Stołeczna ZHP im. Bohaterów Warszawy,
– Chorągiew Mazowiecka ZHP im. Władysława Broniewskiego w Płocku,
– Rada Krajowa Kół Gospodyń Wiejskich, Fundacja 150 lat KGW,
– Koleje Mazowieckie,
– Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie,
– Mazowiecki Instytut Kultury.